Wgląd w Biomedycynę- Małgorzata Wilk
Wgląd w Biomedycynę
Biomedycyna. Czym ona właściwie jest? Czy jest ona podobna do medycyny, bądź biotechnologii? A może to coś zupełnie innego? Jak wyglądają zajęcia? Czy warto ubiegać się o przyjęcie na nią? A co najważniejsze, gdzie można znaleźć pracę po ukończeniu tych studiów?
Wiem, że istnieje wiele pytań, które wymagają odpowiedzi na temat tego kierunku studiów. Ponieważ Biomedycyna na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie jest pierwszą w Polsce, na jej temat nie ma zbyt wielu informacji. Jako studentka pierwszego roku, który ukończył nie tylko studia licencjackie, ale także magisterskie, chciałabym przedstawić Wam jak wygląda Biomedycyna z mojej perspektywy.
Wybór odpowiedniego kierunku studiów czasami może okazać się trudny. Zatem, czy Biomedycyna jest dla Ciebie? Sprawdźmy to. Może czujesz, że chcesz pomagać innym ludziom, ale uważasz, że bycie lekarzem nie jest dla Ciebie. Możesz czerpać przyjemność z poznawania procesów biologicznych u ludzi i odkrywania, w jaki sposób ich zaburzenia prowadzą do różnych patologii. Lubisz rozwiązywać skomplikowane problemy, nie zniechęcają Cie niepowodzenia i nie boisz się zaczynać wszystkiego od początku. Wreszcie czujesz, że możesz być jednym z tych naukowców, których odkrycia zmieniają świat. Jeśli uważasz, że wszystko to co dopiero wymieniłam dotyczy Ciebie, zdecydowanie powinieneś ubiegać się o przyjęcie na Biomedycynę na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Biomedycyna łączy w sobie część wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach medycznych i biotechnologicznych, ale jest też czymś więcej niż oba te kierunki. Zajęcia prowadzone na Biomedycynie po części pokrywają się z tymi z medycyny, są to między innymi immunoonkologia, biochemia, mikrobiologia, farmakologia i mechanizmy patogenezy chorób. Podobieństwa między Biomedycyną a biotechnologią są takie, że w obu przypadkach nauczane są podstawy biologii molekularnej oraz prowadzonych jest wiele godzin praktyk laboratoryjnych. Biomedycyna jest wyjątkowa, ponieważ podczas zajęć poznajesz nie tylko teoretyczne podstawy ludzkich procesów fizjologicznych i patologicznych, ale również widzisz jak działają one w praktyce, na przykład podczas zajęć z embriologii lub patomorfologii. Program nauczania został opracowany w taki sposób, abyś poznał molekularne podstawy powstawania chorób i, w oparciu o całą wiedzę zdobytą podczas studiów, znalazł najlepszy sposób na poprawę stanu pacjenta, a nawet spróbował go wyleczyć.
Podczas studiów możesz także wyjechać na staż z programu ERASMUS+. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że warto pojechać, ponieważ taki staż nie tylko podnosi Twoje umiejętności laboratoryjne i daje wgląd w pracę w wysoce profesjonalnym i interdyscyplinarnym laboratorium, ale może Cie również utwierdzić w tym, że bycie naukowcem jest dokładnie tym, co chcesz robić w życiu. Możesz również znaleźć miejsce na staż we własnym zakresie w laboratorium w Europie lub w innym kraju na świecie.
Co z pracą po ukończeniu tych studiów? Pozwól, że opowiem Ci trochę o moim roku. Spośród 12 osób, które ukończyły studia licencjackie, 8 z nas postanowiło kontynuować swoją przygodę na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na studiach magisterskich, 2 osoby poszły do pracy w firmie biofarmaceutycznej (AstraZeneca), 1 osoba postanowiła rozpocząć studia na medycynie oraz 1 wyjechała do Belgii aby kontynuować naukę na studiach magisterskich na KU Leuven. Właśnie ukończyliśmy studia magisterskie, 5 z nas ma już pracę w firmach biofarmaceutycznych (AstraZeneca, Covance, KO-MED, MSD), a reszta ubiega się o przyjęcia na studia doktoranckie w kraju lub za granicą.
Dzięki doskonałym wynikom w nauce oraz bardzo dobrej znajomości języka angielskiego w mowie i piśmie możesz ubiegać się o przyjęcia na studia doktoranckie w Polsce lub za granicą. Istnieje wiele różnych programów, więc jestem pewna, że znajdziesz coś dla siebie. Możesz kontynuować karierę naukową. Po uzyskaniu stopnia doktora masz również szansę pracować na Uniwersytecie jako wykładowca/naukowiec. W trakcie studiów uczysz się również zagadnień z bioinformatyka i statystyki i jeśli stwierdzisz, że właśnie to jest coś dla Ciebie możesz kontynuować karierę w tym kierunku. Ponadto jednym z przedmiotów jest metodologia badań klinicznych. Niektórzy z moich kolegów uznali tę dziedzinę za interesującą i zaczęli pracować jako koordynatorzy lub monitorzy badań klinicznych w firmach biofarmaceutycznych. Jak widzisz, istnieje wiele możliwości pracy po ukończeniu Biomedycyny.
Biomedycyna jest jednym z najbardziej ekscytujących kierunków studiów jaki możesz wybrać, zaufaj mi, studiowałam ją!
Wybierz mądrze i powodzenia!
Małgorzata Wilk
Terms & Conditions